2018 SA Inter-Provincial Tournament Oubaai Golf Club Round 5 Results – 21 September 2018

0
66

A-SECTION RESULTS – ROUND 3

Gauteng North 7 vs Ekurhuleni 5

Foursomes:

Frade / Viljoen lost to van Velzen / Burnand 3 & 2;

Capazario / van Dyk beat Purchase / Moss 4 & 2;

Van Tonder / van der Merwe beat Jarvis / Gildenhuys 1Up;

Opperman / Swart lost to Gounden / Premlall 4 & 2;

Singles:

Danie Viljoen beat Jordan Burnand 4 & 2;

Dino Capazario lost to Warwick Purchase 1Down;

Armand van Dyk beat Ryan van Velzen 7 & 5;

Jacques van Tonder beat Saul Moss 2 & 1;

Christopher van der Merwe lost to Brandon Gildenhuys 3 & 1;

Nicholaus Frade beat Yurav Premlall 5 & 4;

Stals Swart lost to Casey Jarvis 3 & 2;

Dawid Opperman beat Aneurin Gounden 1Up;

 

KwaZulu-Natal 6.0 vs Free State 6.0

Foursomes:

Coetzee / Broomhead lost to Pieters / Froneman 1Down;

Scullard / Sole beat Rodrigues / Laranja 2Up;

Mckay / Mayo beat Fourie / Swartz 2Up;

Mitchell / Mansfield lost to Nel / Nienaber 6 & 4;

Singles:

Jason Broomhead beat Theuns Pieters 2 & 1;

Byron Coetzee beat Franco Froneman 4 & 2;

Gavin Sole lost to Pieter Swartz 2 & 1;

Gregory Mckay lost to Carlos Laranja 5 & 4;

Luke Mayo beat Paul Rodrigues 6 & 5;

Derek Scullard lost to Josef Fourie 1Down;

Clayton Mansfield beat Therion Nel 1Up;

Malcolm Mitchell lost to Wilco Nienaber 4 & 3;

 

Southern Cape 8.5 vs Central Gauteng 3.5

Foursomes:

Williams / Mitchell beat Stevens / van Wyk 3 & 2;

Human / Boon beat Mokoena / Mckenzie 4 & 2;

Vorster / van Wyk beat Dreyer / de Smidt 5 & 4;

Lamprecht Jnr / Heunis beat Botha / Haikney 2 & 1;

Singles:

Ivan Williams beat Cole Stevens 4 & 3;

Nicholas Mitchell lost to Keelan van Wyk 3 & 1;

Hans-Jurie Human lost to Reece Haikney 6 & 4;

Caylum Boon beat Darin de Smidt 6 & 4;

Ben van Wyk halved with Ryan Dreyer;

Martin Vorster beat Samual Mckenzie 3 & 2;

Carlo Heunis lost to Karabo Mokoena 1Down;

Christo Lamprecht Jnr beat Ruan Botha 5 & 3;

 

A-SECTION FINAL LOG

1 Central Gauteng (5, 4, 0, 1, 8, 35)

2 Southern Cape (5, 3, 1, 1, 7, 34.5)

3 Gauteng North (5, 3, 1, 1, 7, 31.5)

4 KwaZulu Natal (5, 1, 3, 1, 5, 30.5)

5 Ekurhuleni (5, 1, 0, 4, 2, 28.5)

6 Free State (5, 0, 1, 4, 1, 20)

 

B-SECTION RESULTS – ROUND 4

 

Boland 11 vs Border 1

Foursomes:

Smith / Davidowitz beat Jonas / Roos 5 & 4;

O’Kennedy / Boshoff beat Adonis / Naude 4 & 3;

Boshoff / Ochse halved with Joubert / Diedericks;

Swanepoel / Thomas beat Schlenkrich / van Seumeren 3 & 2;

Singles:

LB Boshoff beat Logan Roos 5 & 3;

Ethan Smith beat Chuma Adonis 4 & 2;

Tyron Davidowitz beat Tristan Naude 4 & 2;

Karl Ochse halved with Ben Jonas;

Phillip Swanepoel beat Nico Joubert 6 & 5;

Keagan Thomas beat Hansie Diedericks 7 & 6;

Hennie O’Kennedy beat Daniel van Seumeren 1Up;

Luan Boshoff beat Oswin Wessel Schlenkrich 2 & 1;

 

Eastern Province 9 vs Mpumalanga 3

Foursomes:

Holden / Germshuys beat Lessingh / Morrison 2 & 1;

Lottering / Adam beat Du Toit / Jacobsz 2 & 1;

Claassen / Brophy lost to Mare / van Heerden (Jnr) 1Down;

Van der Merwe / de Beer beat de Vries / Pieterse 5 & 4;

Singles:

Andile Adam beat Carel Jacobsz 4 & 2;

Dillon Germshuys beat J.P.F Du Toit 2Up;

Michael Holden beat Stephen Morrison 5 & 4;

Sean Lottering lost to Ru-Jean Lessingh 6 & 5;

Hando Brophy halved with Donovan de Vries;

Naldo Claassen beat Alex (Jnr) Pieterse 3 & 2;

Altin van der Merwe beat Andre van Heerden (Jnr) 1Up;

Kyle de Beer halved with Ivan Mare;

 

Western Province 10 vs North West 2

Foursomes:

Croy / Basson beat Anderson / van Dyk 2 & 1;

Snyders / Johnston beat Albertse / Goldhill 2Up;

Simpson / Senger beat Jacobs / Peens 3 & 2;

Germishuys / Filippi beat Burke / Swart 2 & 1;

Singles:

Neswill Croy beat Andre van Dyk 3 & 1;

Cameron Johnston beat Herman Anderson 4 & 3;

Christian Basson lost to Oliver Goldhill 2 & 1;

Ayden Senger beat Rigardt Albertse 2 & 1;

Tyran Snyders beat Christo Peens 3 & 2;

Samuel Simpson lost to Riaan Swart 7 & 6;

Luca Filippi beat Wade Jacobs 2Up;

Deon Germishuys beat Christiaan Burke 5 & 4;

 

B-SECTION FINAL LOG

(Pos-Union-Played-Won-Drawn-Lost-Points-Matches won)

1 Western Province (6, 6, 0, 0, 12, 56)

2 Boland (6, 5, 0, 1, 10, 53)

3 Eastern Province (6, 3, 1, 2, 7, 39.5)

4 North West (6, 3, 1, 2, 7, 33.5)

5 Mpumalanga (6, 2, 0, 4, 4, 36)

6 Border (6, 1, 0, 5, 2, 20.5)

7 Limpopo (6, 0, 0, 6, 0, 13.5)

 

 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY